Skip to content Skip to footer
Fogpótlás

Fogpótlás árak

Kérjük, válasszon klinikát az árlista megtekintéséhez!

A fogpótlás azon eljárások összessége, melyekre akkor van szükség, amikor a páciens fogának egy darabja, vagy az egész fog hiányzik, esetleg maga a fog olyan állapotban van, hogy már menthetetlen.

A fogpótlás lehet rögzített (fix), vagy kivehető (vagy rögzített kivehető fogsor).

A rögzített pótlások többnyire koronák és hidak, vagy fogsorok.

Fogpótlás típusai

Mi a korona és milyen típusai vannak?

Fogpótlás

A fogkorona nem más, mint rögzített fogpótlás, ami az ínyvonal feletti fogcsonkra, adott esetben Premium Straumann, Nobel Active vagy Alpha Bio fogimplantátumra van felhelyezve.

Amennyiben maga a fog oly mértékben sérült, hogy kezelésekor nem alkalmazható sem fogtömés, sem fogbetét, a korona lehet a célravezető megoldás. Anyagát tekintve a legelterjedtebb típusok a préskerámia koronák, a porcelán koronák, valamint a cirkónium koronák.

A fogkoronát leggyakrabban akkor alkalmazzuk, amikor nagymértékű foganyag hiány áll fenn fogtörés vagy elhanyagolt fogszuvasodás következtében.

Fogtengely korrekcióból, illetve esztétikai okokból (kusza fogak, nagy rések egyes fogak között) is felhelyezhető a korona.

Mi a híd és mire alkalmas?

A fogászatban a híd a keletkezett foghiány pótlására alkalmas. A fogászati híd, felépítését tekintve fogkoronákból áll. A korona csak egy fogra készül, míg a fogászati híd több fog pótlására nyújt teljes körű megoldást. Létezik szomszédos fogakra -, valamint implantátumra épülő híd is.

A híd jellemzői és előnyei

A fogra épülő híd esetében nem szükséges implantátum. A fogra épülő hídnál, a foghiányt környező fogak megfelelő kialakítását követően van lehetőség a híd felhelyezésére. Feltétel azonban, hogy a szomszédos fogak teljesen épek és egészségesek legyenek. Csak ez teszi lehetővé, hogy szakembereink olyan állapotot alakítsanak ki, hogy a híd megfelelően, stabilan illeszkedhessen rajtuk.

A fogra épülő hídhoz a hidat tartó ép fogak felszínének lecsiszolása szükséges, hogy az illesztés tökéletes legyen. Maga a csiszolás nem veszélyezteti a fogak egészséges állapotát. Ezzel a módszerrel néhány hét alatt elkészül a tökéletes esztétikai élményt nyújtó fog, mely hűen adja vissza a természetes fogak kinézetét. Rágásnál azonban érdemes kicsit körültekintőbbnek lenni egyes ételek (keményebb falatok) fogyasztásakor

Fogpótlás típusok - híd
Az implantátumra épülő híd és fogsor

Az implantátumra épülő híd esetében nincs szükség a foghiányt környező ép fogak lecsiszolására, valamint a beültetett mesterséges gyökér révén a keményebb falatok rágása is biztonságosabb. A hiány területén elhelyezkedő csont terhelése egyenletes lesz, a csontsorvadás kockázata nélkül.

Híd felhelyezése 2 implantátumra több hiányzó fog pótlására
Híd felhelyezése 2 implantátumra több hiányzó fog pótlására
Teljes körhíd 6 implantátumon teljes fogsor pótlására
Teljes körhíd 6 implantátumon teljes fogsor pótlására
All-on-4 fogsor behelyezése
All-on-4 fogsor behelyezése

Mit érdemes tudni a kivehető fogsorról?

A fogsor olyan fogpótlási módszer, mely azon páciensek számára nyújt hatékony megoldást, akik fogainak jelentős része, adott esetben az összes foga hiányzik. A protézisek célja az esztétikai és rágó funkció teljes helyreállítása.

A fogsorok esetében létezik rögzített, kivehető és rögzített-kivehető típus is. Mindhárom típusnak megvannak a maga előnyei. A kivehető fogsort speciális ragasztóval kell a fogínyhez rögzíteni. Ez a fogpótlás kevésbé stabil, de könnyebb tisztítani, illetve az ára is kedvezőbb. A rögzített fogsornál a teljes körhíd vagy a részleges fogászati híd az implantátumokhoz van rögzítve, ezért teljesen stabil és nem kell ragasztani, emiatt komfortosabb, nem esik ki a szájból. Ezen kívül természetesebb vele a harapás és a rágás is a stabilitása miatt. A rögzített-kivehető fogsornál implantátumok biztosítják a fogpótlás stabilitását, azonban a fogsor kivehető, és így könnyen tisztítható. Ennél a fogpótlásnál stég (fém híd) vagy lokátorok (kis fémgolyók) kerülnek az implantátumra, amelyek a számukra a protézisben kialakított helyre pattannak be, és úgy tartják helyén a fogsort.

Stéges kivehető fogsor 4 implantátumon
Stéges kivehető fogsor 4 implantátumon
Gömbretenciós, lokátoros kivehető fogsor 2 implantátumon
Gömbretenciós, lokátoros kivehető fogsor 2 implantátumon
Kivehető fogsor
Kivehető fogsor
Teljes körhíd 6 implantátumon teljes fogsor pótlására
Teljes körhíd 6 implantátumon teljes fogsor pótlására

Tulajdonság

Rögzített

Kivehető

Komfortérzet

Kiváló

blank

Közepes

blank
Esztétika

Kiváló

blank

Nagyon jó

blank
Illeszkedés

Kiváló

blank

Közepes

blank
Stabilitás

Kiváló

blank

Közepes

blank
Teherbírás

Magas

blank

Közepes

blank
Rágás

Mint a saját fog

blank

Odafigyelés szükséges

blank

Fogbetétek - Inlay, onlay

A nem megfelelő fogápolás vagy egyéb fizikai, illetve kémiai hatások következtében a fogon megtapadó lepedékben előbb-utóbb elszaporodhatnak olyan baktériumok, amelyek az ételek lebontásáért felelősek. Azonban a nyomukban keletkező savak nemcsak az ételmaradékokat, hanem a fog szövetét is elkezdik lebontani. Így alakul ki a szuvasodás.

Amennyiben a fogszuvasodás már előrehaladottabb állapotú, egy sima fogtömés nem lesz már elegendő, ugyanis nem rendelkezik a kellő stabilitással és teherbírással.

Fogászati klinikánkon a kezelések során elsődleges célunk a fogak megőrzése, így a nagyobb foglyukak esetére is kínálunk esztétikus, természetes hatású és tartós megoldást. Ez a megoldás a fog állapotától függően lehet inlay vagy onlay, amelyeket egyszerűen csak fogbetéteknek nevezünk.

Mi az inlay?

Az inlay egy ragasztott fogtömés, szilárd porcelán betét, amit egyénre szabottan, laboratóriumban a fogtechnikus készít el, majd ezután kerül beragasztásra. Az inlay fogtömés elsősorban őrlőfog felépítésekor alkalmazott technológia, amikor a fog letört, vagy a szuvasodás túlságosan nagymértékű.

Mi az onlay?

Az onlay is egy betét, tehát nagyon hasonlatos az inlay-hez. A különbség abban rejlik, hogy az onlay-t nagyobb kiterjedésű lyuk esetében használják, amikor a teljes rágófelületet be kell fedni, és a fog károsodása már túlságosan nagy ahhoz, hogy inlay kerülhessen az adott felületre, mert nem csak a rágófelszín, hanem a fogcsücsök is károsodott, és ellátást igényel.

Mi az inlay és az onlay?

Milyen esetekben javasolt inlay vagy onlay használata?

Fogbetétet abban az esetben érdemes alkalmazni, ha a fogszuvasodás a fog jelentős állományát érinti, illetve, ha az a veszély fenyeget, hogy a szuvasodás átterjedhet a szomszédos fogakra is. Szokás inlay-jel vagy onlay-jel helyettesíteni a régi, nagy kiterjedésű amalgám töméseket is.

Amennyiben a fogorvos úgy ítéli meg, hogy az adott fog rágófunkciója, formája nem lesz megfelelő egy sima fogtömés alkalmazásával, úgy javasolhatja a betét beragasztását. Az inlay vagy onlay ideális megoldás lehet továbbá a letört vagy lekopott fogcsücskök pótlására, gyökérkezelés esetében fedőtömésként, és abban az esetben, ha szükséges a harapásmagasság helyreállítása.

Mik az előnyei a fogbetéteknek (inlay / onlay) az Ön számára?

A fogbetétek segítségével tartósan helyre lehet állítani a fogakat. Nagy teherbírásúak, esztétikusak és nagy a rágóstabilitásuk. Inlay vagy onlay alkalmazásával konzerválható a fog, és nem szükséges a pótláshoz lecsiszolni a fogkoronát. A betétek lenyomatvétellel, fogtechnikai laboratóriumban készülnek, így teljes mértékben egyediek és alkalmazkodnak a páciens adottságaihoz.

Nagyon fontos még azt is megemlíteni, hogy a fogbetétek nem tartalmaznak semmiféle allergén anyagot, így biztonsággal alkalmazhatóak bárkinél.